utorak, 20. prosinca 2022.

Radionica o osjećajima

U sklopu Erasmus+ KA 1 projekta Our Rule – Healthier and Greener School i njegovog  Erasmus+ Volonterskog kluba učiteljica Petra Turković i učenice petih razreda naše škole danas su govorile o vrlo važnoj temi – osjećajima.

Učenice su u opuštenoj atmosferi imenovale osjećaje, a zatim u aktivnosti Storytelling opisale događaj tijekom kojega su osjećale ljubav, strah, ljutnju, paniku, zadovoljstvo, zahvalnost, sreću i paniku. Nakon svih priča, zaključile smo da nam isti događaji izazivaju različite, ali i vrlo slične osjećaje. Time smo osvijestili činjenicu da puno toga dijelimo, da smo u puno toga slični, ali i da smo istovremeno i vrlo različiti. Učenice su primijetile da je ponekad teško biti drugačiji od drugih, međutim složili smo se da je različitosti vrlo važno uvažavati i poštivati iako ih ponekad ne razumijemo. Svaki osjećaj je dobar (čak i kada je neugodan) i ne treba ga zanemarivati i negirati. S osjećajima se treba znati nositi, a kada vidimo da to netko čini teže, treba mu ponuditi pomoć.

Kako osjećaji u našem tijelu izazivaju određene reakcije, vrlo je bitno znati se opustiti pa je sljedeća aktivnost bila svjesno opuštanje mišića lica, čeljusti, ruku, trbuha i nogu.

Isto tako, istaknuli smo važnost istezanja i redovite tjelovježbe uz nekoliko jednostavnih vježbi koje možemo primijeniti tijekom pauze od učenja.

Radionicu smo završile vježbom disanja i pune pozitivnih dojmova sa zaključkom da je za zdravi život potrebno zdravo tijelo, ali i zdrav duh.





ponedjeljak, 19. prosinca 2022.

Usavršavanje učiteljice Helene Gustović Ljubić u gradu Saint-Joseph na otoku Reunionu

 Učiteljica Helena Gustović Ljubić je od 5. do 9. prosinca 2022. sudjelovala na aktivnosti Teaching Assigment u školi Ecole Du Butor u gradu Saint- Joseph na otoku Reunionu u sklopu Erasmus+ KA1 projekta Our Rule – Healthier and Greener School.

Tijekom mobilnosti održala je ukupno 10  nastavnih sati. U tri treća razreda je uz pomoć inovativne metode poučavanja CLIL (Content and Language Integrated Learning) održala satove prirode na engleskom jeziku. Teme nastavnih sati su bile povezane s Školom u prirodi koju će učenici pohađati u veljači te su tako učili o oceanima, zagađenju, utjecajima klimatskih promjena na život na Zemlji i važnosti recikliranja.

Uz održavanje nastavnih sati učiteljica Helena je i promatrala nastavu te dobila uvid u francuski obrazovni sustav. Također je dobila priliku sudjelovati na sastanku vezanom za Erasmus+ projekte u organizaciji pročelnika za obrazovanje u gradu Saint- Joseph gdje je podijelila svoje Erasmus+ iskustvo.


U slobodno vrijeme je posjetila mnogobrojne prirodne ljepote otoka kao što su predivna pješčana plaža Grande Anse, aktivni vulkan Piton de la Fournaise , park šumu Sentier botanique de Mare-Longue koja je pod zaštitiom UNESCO-a, vodopad Cascade de Grand Galet te neobičnu stijenu Cap Jaune.









Usavršavanje mr. Nataše Ljubić Klemše na Islandu

 Učiteljica savjetnica, Nataša Ljubić Klemše sudjelovala je, od 5. prosinca 2022. do 9. prosinca 2022., u aktivnosti promatranja nastave na Islandu, u Ingunnarskoli, u ReykjavikuDio je to Erasmus+ projekta „Our RuleHealthier & Greener School“ koji se provodi u I. osnovnoj školi Bjelovar. 

Tijekom pet dana učiteljica Nataša je aktivno promatrala nastavu i prikupljala primjere dobrih praksi o održivom razvoju i usmjeravanju na tzv. zelene razrede i školske zelene projekte, s naglaskom na ekološke igre. Učiteljica je boravila u međunarodnom odjeljenju namijenjenom učenicima koji migriraju na Island kako bi naučili osnove islandskog jezika i lakše i uspješnije se integrirali u redovnu nastavu. Promatrala je nastavu u razrednim odjeljenjima drugog, trećeg, četvrtog i šestog razreda (osnovna škola traje deset godina). Polovicu jednog nastavnog dana učiteljica je provela u drugoj školi, Breiðholtsskóli 

Islandski školski kurikulumi su usmjereni na skandinavski model poučavanja u kojemu je učenik u centru nastavnog procesa. Škole su iznimno dobro i bogato opremljene didaktičkim i digitalnim pomagalima, a učenicima i učiteljima su dostupni brojni nastavni resursi. Država i lokalne zajednice iznimno brinu o obrazovanju i puno ulažu u obrazovanje. Učitelji su cijenjena struka i zarađuju više od prosjeka.  

Učenici u školu dolaze po mraku, s obzirom da tijekom zimskih mjeseci, dan sviće između 10 i 11 sati, a zalazi oko 15 sati. Najkraći dan je 21. prosinca i traje oko 3.5 sata. Unatoč tome, učenici svakodnevno borave oko 45 minuta na otvorenom, na školskom igralištu.   

Osim upoznavanja s islandskim obrazovnim sustavom, skandinavskim pedagoškim modelima i suvremenim metodama poučavanja temeljenim na pedagoškom modelu nastave usmjerene na učenika, učiteljica Nataša je prikupljala primjere dobrih praksi o održivom razvoju i usmjeravanju na zelene igre i školske zelene projekte.  

Važno je kako u posljednjih pet godina Island postaje multikulturalna država. Na Island doseljava sve više ljudi različitih nacionalnosti, od kojih su najbrojniji Poljaci, Ukrajinci, Litvanci, Venecuelanci, Filipinci, Tajlanđani. Ne mare za vremenske prilike, jer, kako kažu Islanđani, nema lošeg vremena, samo loše odjeće. Islanđani su vrlo topli, otvoreni i pristupačni prema svima, neovisno o naciji. Engleski jezik govore gotovo svi. U školi svaki učitelj uspješno komunicira na engleskom jeziku. Učenici, od 1. razreda, uspješno govore engleski  sporazumijevaju se. Vrlo su otvoreni neposredni u komunikaciji. Islanđanima je mentalno i fizičko zdravlje iznimno važno.  

U popodnevnim satima učiteljica Nataša posjetila je najpoznatije islandske atrakcije. Vozila je Zlatnim krugom (engl. Golden Circle) i posjetila Thingvellir – mjesto gdje se sastaju Sjevernoamerička i Euroazijska tektonska ploča te gejzire. Na južnoj Ring Road trasi posjetila je slapove Skogafoss, 60 m visoke na koje se penjala, kao i slapove Seljalandfoss, Gljufrabui i Gullfoss. Na plaži crnog pijeska Reynisfjara divila se crnim stijenama i crnoj pješčanoj obali koju zapljuskuju valovi Atlantskog oceana. Vozila se tunelom Hvalfjörđur 165 m ispod razine mora/oceana. Spustila se u vulkanski krater Keriđ, 55 m dubok i hodala po zaleđenom jezeru u njemu. U gradu Reykjaviku je posjetila Perlan muzej, muzej islandskih čuda (engl. Wonder's of Iceland), ledenu spilju, Harpu – koncertnu dvoranu i konferencijski centar, adventska događanja i klizalište te Halgrimurovu crkvu (isl. Hallgrimskirkja), najvišu građevinu na Islandu, na čiji se toranj popela. Šetnju po ulicama glavnog grada Reykjavika je zaokružila večernjim druženjem s dragim kolegama, Berglind i Bogi 

Bilo je to nezaboravno iskustvo boravka i druženja s dragim kolegama i prekrasnim učenicima u spektakularnoj državi koja svojim prirodnim ljepotama i suprotnostima iznenađuje na svakom koraku. 









subota, 17. prosinca 2022.

Radionica - Školski povrtnjak

Učenici 4.a razreda su u sklopu Erasmus+ projekta Our Rule – Healthier and Greener School, a u unutar Volonterskog kluba sudjelovali na radionici vezanoj za uzgoj povrća. Učenici su uz pomoć CLIL metode (Content and Language Integrated Learning) učili o fazama klijanja biljke. Govorili smo o ekološkom uzgoju i načelima permakulture. Na kraju su učenici osmislili plan sadnje povrtnjaka koji ćemo nadamo se realizirati na proljeće. 





petak, 16. prosinca 2022.

Treća radionica učiteljice Valentine Cepanec

 U sklopu Erasmus+ KA 1 projekta Our Rule - Healthier and Greener School, učenici 7. razreda, članovi Erasmus+ Volonterskog kluba "Volontiraj u Prvoj", koje vodi učiteljica Valentina Cepanec, na trećoj ovogodišnjoj radionici pokazali su kako se na kreativan način plastične boce, čepovi, limenke te stari časopisi i papir mogu prenamijeniti u božićne ukrase.





Kutak za čitanje od recikliranog materijala u PŠ Ciglena

 U sklopu Erasmus+ KA1 projekta Our Rule-Healthier & Greener School u PŠ Ciglena je naš vrijedni domar Mario Šarkanj izradio kutak za čitanje od recikliranog materijala (palete). Kutak se sastoji od dvije klupe za sjedenje i police za knjige, a nalazi se na hodniku, gdje tokom odmora boravi najviše učenika.
Nadamo se da će novi kutak za čitanje potaknuti naše učenike da više čitaju! Kutak su estetski uredili učitelji i učiteljice iz PŠ Ciglena uz pomoć svojih učenika.






srijeda, 14. prosinca 2022.

Literarna radionica „Čuvamo prirodu pjesmom“

U 6. b razredu održana je u okviru   Erasmus+ KA 1 projekta Our Rule – Healthier and Greener School i njegovog  Erasmus+ Volonterskog kluba 9. prosinca 2022. literarna radionica „Čuvamo prirodu pjesmom“. 
Na početku radionice sa svojom su učiteljicom Hrvatskoga jezika Sanjom Sabljak razgovarali o prirodi, o njenoj važnosti za život čovjeka, ali  i njenoj ugroženosti – o klimatskim promjenama koje uočavaju, kao i o ljudima koji daljnje zagađivanje prirode nastoje spriječiti. Potom su, potaknuti  interpretacijama pejzažnih pjesama na redovnoj nastavi Hrvatskoga jezika, razgovarali o odnosu čovjeka i prirode, osobito o užitku koji boravak u prirodi pruža ljudskim bićima. Promatrali su kako pjesnici svoj doživljaj prirode prenose u pjesničke tekstove i kako se onda taj doživljaj prenosi na čitatelje. Učenici su se prisjetili koje prirodne pojave oni najviše vole pa su o svome doživljaju, uz vođenje učiteljice,  osmislili kratke pjesničke tekstove, takozvane „činkvine“. Svoje su pjesme čitali jedni drugima, a potom ih i ilustrirali.
U završnom razgovoru učenici su zaključili kako ih je već samo razmišljanje o prirodi, pisanje pjesama o njoj i crtanje krajolika umirilo i razveselilo. Radionicu su završili mišlju: oni koji su svjesni uloge prirode u njihovom životu, činit će mnogo više da ju sačuvaju, od onih koji to ne čine.
Radove nastale na ovoj radionici izložili su u učionici Hrvatskoga jezika, a potom ih ujedinili u digitalnoj knjižici „Čuvamo prirodu pjesmom“, koju možete prolistati klikom na sljedeću poveznicu:

 




srijeda, 7. prosinca 2022.

Um koji luta – misli i osjećaji

U sklopu Volonterskog kluba naše škole  7 .12. 2022. godine održana je  mindfulness radionica „Um koji luta – misli i osjećaji u kojoj su sudjelovali daroviti učenici 4. razreda. Tom su prilikom sa  školskom psihologinjom Mirelom Ileković spoznavali  važne  karakteristike ljudskog uma -  misli i osjećaje. Svakoga dana u našem mozgu nastane oko 60 000 misli. Neke su pozitivne i zbog njih se osjećamo dobro i ugodno, a neke su negativne i zbog njih se osjećamo loše. Neke su nam misli korisne, a neke izazivaju nepotrebnu brigu ili nelagodu. Mi često potpuno vjerujemo našim mislima, a one nisu uvijek točne. U vježbama mindfulnessa učimo promatrati misli kako dolaze i odlaze, odlučiti o tome koristi li nam pojedina misao i hoćemo li je slušati ili nam je nekorisna pa ćemo je samo pustiti da ode… 

Kako bismo dočarali bistrinu uma pročišćenog od gomile nekorisnih misli izrađivali smo bočice sa šljokicama. Svaki je sudionik radionice izradio vlastitu uz pomoć vode, tekućeg ljepila i šljokica. Šljokice predstavljaju naše misli. Kada smo jako ljuti i uzbuđeni, naše misli lete našim umom kao kad protresemo bočicu. Tada je sve mutno i kaotično. Potom smo bočicu stavili na stol i pustili da se šljokice slegnu i smire. Umirujuće je promatrati kako se šljokice usporavaju i spuštaju tako da bočicu možemo koristiti kad god se želimo sabrati i smiriti. Nakon što su se šljokice slegle na dnu bočice ugledali smo prozirnu  tekućinu koja simbolizira bistrinu naših smirenih misli. Smireni jasnije vidimo i prosuđujemo situaciju oko sebe, donosimo bolja rješenja i odluke. 

U drugom dijelu susreta posvetili smo se vježbanju usmjeravanja pažnje kroz igru „Vidim ono što ti ne vidiš, a to je….“ Osim što je iznimno korisna  vježba usredotočene svjesnosti, ova je zabavna igra na današnjem susretu pridonesla dobrom raspoloženju, razvoju povezanosti, tolerancije i međusobnog uvažavanja između članova ove male i posebne  skupine učenika. 







Green games – Igra domino

Učenici 4. b sa svojom su učiteljicom Natašom Ljubić Klemše sudjelovali na ekološkoj radionici izrade domino pločica od kartona. Već korište...