Učiteljica savjetnica, Nataša Ljubić Klemše sudjelovala je, od 5. prosinca 2022. do 9. prosinca 2022., u aktivnosti promatranja nastave na Islandu, u Ingunnarskoli, u Reykjaviku. Dio je to Erasmus+ projekta „Our Rule – Healthier & Greener School“ koji se provodi u I. osnovnoj školi Bjelovar.
Tijekom pet dana učiteljica Nataša je aktivno promatrala nastavu i prikupljala primjere dobrih praksi o održivom razvoju i usmjeravanju na tzv. zelene razrede i školske zelene projekte, s naglaskom na ekološke igre. Učiteljica je boravila u međunarodnom odjeljenju namijenjenom učenicima koji migriraju na Island kako bi naučili osnove islandskog jezika i lakše i uspješnije se integrirali u redovnu nastavu. Promatrala je nastavu u razrednim odjeljenjima drugog, trećeg, četvrtog i šestog razreda (osnovna škola traje deset godina). Polovicu jednog nastavnog dana učiteljica je provela u drugoj školi, Breiðholtsskóli.
Islandski školski kurikulumi su usmjereni na skandinavski model poučavanja u kojemu je učenik u centru nastavnog procesa. Škole su iznimno dobro i bogato opremljene didaktičkim i digitalnim pomagalima, a učenicima i učiteljima su dostupni brojni nastavni resursi. Država i lokalne zajednice iznimno brinu o obrazovanju i puno ulažu u obrazovanje. Učitelji su cijenjena struka i zarađuju više od prosjeka.
Učenici u školu dolaze po mraku, s obzirom da tijekom zimskih mjeseci, dan sviće između 10 i 11 sati, a zalazi oko 15 sati. Najkraći dan je 21. prosinca i traje oko 3.5 sata. Unatoč tome, učenici svakodnevno borave oko 45 minuta na otvorenom, na školskom igralištu.
Osim upoznavanja s islandskim obrazovnim sustavom, skandinavskim pedagoškim modelima i suvremenim metodama poučavanja temeljenim na pedagoškom modelu nastave usmjerene na učenika, učiteljica Nataša je prikupljala primjere dobrih praksi o održivom razvoju i usmjeravanju na zelene igre i školske zelene projekte.
Važno je kako u posljednjih pet godina Island postaje multikulturalna država. Na Island doseljava sve više ljudi različitih nacionalnosti, od kojih su najbrojniji Poljaci, Ukrajinci, Litvanci, Venecuelanci, Filipinci, Tajlanđani. Ne mare za vremenske prilike, jer, kako kažu Islanđani, nema lošeg vremena, samo loše odjeće. Islanđani su vrlo topli, otvoreni i pristupačni prema svima, neovisno o naciji. Engleski jezik govore gotovo svi. U školi svaki učitelj uspješno komunicira na engleskom jeziku. Učenici, od 1. razreda, uspješno govore engleski sporazumijevaju se. Vrlo su otvoreni neposredni u komunikaciji. Islanđanima je mentalno i fizičko zdravlje iznimno važno.
U popodnevnim satima učiteljica Nataša posjetila je najpoznatije islandske atrakcije. Vozila je Zlatnim krugom (engl. Golden Circle) i posjetila Thingvellir – mjesto gdje se sastaju Sjevernoamerička i Euroazijska tektonska ploča te gejzire. Na južnoj Ring Road trasi posjetila je slapove Skogafoss, 60 m visoke na koje se penjala, kao i slapove Seljalandfoss, Gljufrabui i Gullfoss. Na plaži crnog pijeska Reynisfjara divila se crnim stijenama i crnoj pješčanoj obali koju zapljuskuju valovi Atlantskog oceana. Vozila se tunelom Hvalfjörđur 165 m ispod razine mora/oceana. Spustila se u vulkanski krater Keriđ, 55 m dubok i hodala po zaleđenom jezeru u njemu. U gradu Reykjaviku je posjetila Perlan muzej, muzej islandskih čuda (engl. Wonder's of Iceland), ledenu spilju, Harpu – koncertnu dvoranu i konferencijski centar, adventska događanja i klizalište te Halgrimurovu crkvu (isl. Hallgrimskirkja), najvišu građevinu na Islandu, na čiji se toranj popela. Šetnju po ulicama glavnog grada Reykjavika je zaokružila večernjim druženjem s dragim kolegama, Berglind i Bogi.
Nema komentara:
Objavi komentar