Na radionicu nazvanu „Od pekmeza do ekologije“ učenici su pozvali svoje bake kako bi im pomogle učiti o zdravoj prehrani i očuvanju okoliša.
Nakon što su upoznali Idinu, Larinu i Lucijinu baku, učenici su razgovarali o klimatskim promjenama i njihovim uzrocima, a poseban je naglasak bio stavljen na proučavanje uloge masovne proizvodnje hrane na zagađivanje okoliša. U rješavanju radioničkih zadataka učenicima su pomagale bake raspoređene u njihove grupe.
Tako su učenici naučili da masovna proizvodnja hrane doprinosi globalnom zatopljenju, pridonosi prevelikoj potrošnji i zagađenju pitke vode, a utječe i na zagađenost tla, odumiranje šuma i smanjenje biološke raznolikosti.
Bake su potom učenicima pričale o načinima na koje one uzgajaju, čuvaju i pripremaju domaću hranu, a u razgovoru s njima učenici su otkrili zbog čega je sve kod kuće proizvedena i konzervirana hrana zdravija. Razgovaralo se i o tome na koje sve načine konzumiranjem domaće hrane utječemo na očuvanje okoliša.
Bake su na ovu radionicu donijele svoje prirodne proizvode pa su tako učenici mogli kušati domaće sokove od ružinih latica, aronije, bazge i maline, kao i domaći kruh od kukuruznog i crnog brašna s pekmezima od šljive, breskve, aronije i maline, a podijelile su s učenicima i recepte za izradu ovih specijaliteta koje cijelog života pripremaju kao nezaobilazni dio zimnice.
Uživajući u slasnim zalogajima, učenici su na kraju istakli da su ovom radionicom bolje osvijestili kako načinom na koji biramo što ćemo jesti također čuvamo planet Zemlju, a bake su osim izuzetno ukusnih zalogaja podijelile i svoje savjete o zdravoj prehrani.